SQL Server 2012 Northwind Database Yükleme

Nortwind Database SQL öğrenenlerin kendini geliştirebilmek adına sorgulama yapabileceği hazır bir veritabanıdır. Yeni öğrenenlerin dışında kendini geliştirmek isteyenler ya da kritik sorguları denemek amacıyla da bu veritabanını kullanabilirsiniz. Bu yazımda Northwind veritabanını SQL SERVER'ımıza nasıl yükleyeceğimizi anlatacağım.  

SQL Server'a Northwind örnek veritabanını yüklemek : 

Microsoft Download Center üzerinden Northwind ve Pubs Örnek Veritabanları dosyasını bilgisayarınıza indirmek için tıklayınız. 

Download butonuna tıklayarak yükleyin ve yükleyiciyi çalıştırın. Yükleyici, bilgisayarınızın kök klasörüne SQL Server 2000 Sample Databases adlı bir klasör ekler. (Örneğin: C:\SQL Server 2000 Örnek Veritabanları). 

Kurulum sonras bilgisayarımızın kök klasöründe oluşacak SQL Server 2000 Sample Databases içeriği resimdeki gibi olacaktır.

Kurulum sonrası C:SQL Server 2000 Sample Databases dizininde yüklenen örnek databaseleri göreceksiniz. Şimdi SQL Management Server'ı açalım.  Object Explore menüsünde yer alan Databases sekmesine sağ tıklayıp Attach sekmesine tıklıyoruz;


Sonrasında açılan Attach Databases menüsünden ADD butonuna tıklıyoruz; Açılan Pencerede database'in yolunu buluyoruz. Yani C:SQL Server 2000 Sample Databases bu dizin. Buranın içerisinden NORTWIND.MDF 'i seçiyoruz.

Son olarak OK butonuna basıyoruz ve işlemimiz tamamlanıyor. Fakat SQL 2008 ve SQL 2012 versionlarında resimdeki gibi bir hata mesajıyla karşılaşmanızda olası. Peki bu durumda Nortwind veritabanını yükleme işlemini nasıl gerçekleştireceğiz.


Öncelikle SQL Server 2000 Sample Databases dizininde mevcut bulunan "instnwnd.sql" dosyasına sağ tıklayarak Not Defteri veya Notepad++ tarzı bir editörle açıyoruz.


24. ve 25. satırları siliyoruz ve tekrar kaydediyoruz.


instnwnd.sql dosyasındaki satırların silinmesinden ve kaydet işleminden sonra Microsoft SQL Server Management Studio / File / Open / File ile instnwnd.sql dosyasını açıyoruz ve Execute (F5) tıklıyoruz. İşlem başarılı gerçekleştiyse eğer Messages penceresinde : Command(s) completed successfully. mesajını alıyoruz.


Object Explorer alanında Databases kısmına sağ tıklayıp refresh yaptığımızda Northwind veritabanının yüklendiğini göreceksiniz.


Detaylı Bilgi için:
MSDN "How to: Connect to the Northwind Database" başlıklı makalesini inceleyiniz.