Programlamanın Taousu - 6. Kitap - Yönetim


Ve şoyle dedi usta programcı:
"Programcılar çok ve yoneticiler az olsun - o zaman herkes çok daha uretken olur."

6.1
Yoneticiler bitmek bilmeyen toplantılar yaparken programcılar oyun yazar. Muhasebeciler son donem karlarından bahsederken programcıların butçesi kesilmek uzeredir. Bilimadamları gokyuzunden bahsederken ortalığı bulutlar kaplar.
Gerçekten de programlanın Tao'su bu değildir.
Yoneticiler kendilerini adadıklarında, oyun programları ihmal edilir. Muhasebeciler uzun donemli plan yaptıklarında uyum ve duzen geri doner. Bilimadamları eldeki problemleri incelemeye başladıklarında problemler çozulur.
Gerçekten de programlamanın Tao'su budur.

6.2
Programcılar neden uretken değildir?
Çunku vakitleri toplantılarda harcanır.
Programcılar neden isyankardır?
Çunku yonetim işlerine çok fazla karışır.
Programcılar neden tek tek istifa ederler?
Çunku kendilerini tuketilmiş hissederler.
Kotu yonetim için çalışmışlardır ve artık işlerine değer vermiyorlardır.

6.3
Bir yonetici kovulmak uzere iken onun için çalışan bir programcı yeni bir program geliştirdi, bu meşhur olup çok sattı ve yonetici yerini korudu.
Yonetici programcıya prim vermeye çalıştı ancak programcı reddetti ve dedi ki "O programı yazdım çunku fikir hoşuma gitmişti, bu yuzden de odul beklemiyorum."
Bunu duyan yonetici, "Bu programcı bir çalışanın gorevlerini mukemmel bir şekilde anlamış durumda, o halde onu yonetici danışman yaparak onurlandıralım!" dedi.
Bunu duyan programcı bir kez daha reddetti ve dedi ki: "Benim varlık amacım programlamak. Terfi edersem herkesin vaktini çalarım. Şimdi bana musaade. Üzerinde çalıştığım bir program var da."

6.4
Bir yonetici programcılarına gidip dedi ki: "İş saatlerinizle ilgili olarak, artık sabah 9'da gelecek ve akşam 5'te çıkacasınız." Bunu duyar duymaz çoğu programcı hemen oracıkta bastı istifayı.
Bunu goren yonetici dedi ki: "Pekala, pekala. O halde iş saatleerinizi kendiniz ayarlayın, proje zamanında yetiştiği surece ozgursunuz." Tatmin olan programcılar oğlen gelip sabahın erken saatlerine dek çalışmaya başladılar.