Programlamanın Taousu - 3. Kitap - Tasarım


Ve şoyle dedi usta programcı:
"Program test edilmeye başlandığında tasarım değişiklikleri yapmak için artık çok geçtir."

3.1
Bir zamanlar bir bilgisayar fuarına giden bir adam vardı. Her gun girişteki guvenlik gorevlisine şoyle diyordu: "Ben buyuk bir hırsızım, arakladığım şeyler yuzunden meşhurum. Seni uyarıyorum bu fuar da benden nasibini alacak."

Bu konuşma guvenlik gorevlisini çok rahatsız etmişti çunku içeride milyonlarca dolar değerinde bilgisayar ekipmanı vardı ve o da bu yuzden hırsız olduğunu soyleyen adamı yakın takibe almaya karar verdi. Ancak adam bir standdan diğerine gidiyor ve kendine kendine mırıldanıyordu, tum yaptığı buydu.

Adam fuarı terk eder etmez, guvenlik gorevlisi onu bir kenara çekiyor baştan sonra arama tarama yapıyordu. Adamın hırsızlığına işaret eden hiçbir şey çıkmıyordu uzerinden.

Ertesi gunu fuara gelen adam guvenlik gorevlisine yanaşıp dedi ki: "Dun iyi iş çıkardım ama bugun daha da iyi olacak." Tum huzuru kaçan bu sefer takip işini daha sıkı tutmaya karar vermişti ancak sonuç gene husrandı.

Fuarın son gununde dayanamayan guvenlik gorevlisi adama gidip şoyle dedi:"Sayın Hırsız, o kadar şaşırmış durumdayım ki huzurum kaçtı, çok kotu durumayım, lutfen beni aydınlatın, çaldığınız şey nedir?"

Adam gülümsedi ve tek bir cumle sarf etti:"Fikir çalıyorum."

3.2
Bir zamanlar yapısal olmayan programlar yazan bir usta programcı vardı. Çomez programcı onu taklit etmeye yeltendi ve o da yapısal olmayan programlar yazmaya başladı. Sonra ustaya gidip programlarını değerlendirmesini isteyince usta ona yapısal olmaya programlar yazmadığı için kızdı ve dedi ki: "Usta için uygun olan çomez için uygun değildir. Yapıyı aşmadan once Tao'yu kavramalısın."

3.3
Bir zamanlar savaş lordu Wu'nun topraklarında yaşayan bir programcı vardı. Wu onu huzuruna getirtti ve sordu: "Hangisini tasarlamak daha kolaydır, bir muhasebe paketi mi yoksa bir işletim sistemi mi?"
Programcı cevapladı: "Bir işletim sistemi."
Kulaklarına inanamayan savaş lordu içini çekti ve dedi ki: "Bir işletim sistemi ile kıyaslandığında muhasebe yazılımının çok basit olduğu su goturmez!"
"Tam olarak oyle denemez efendim", dedi programcı, "bir muhabesebe paketi tasarlarken programcı değişik fikirleri olan insanlarla muhatap olmak zorunda kalır: program nasıl çalışmalıdır, raporlar nasıl gorunmelidir, vergi kanunlarına ne şekilde uymaldıdır, vs. Oysa bir işletim sistemi dış gorunuş ile sınırlandırılamaz. Bir işletim sistemi tasarlarken programcı makina ve fikirler arasındaki en basit uyumu arar bu yuzden de işletim sistemi tasarlamak daha kolaydır."
Savaş lordu Wu başını onaylar biçinde salladı ve gulumsedi: "Guzel ve akıllıca! Peki hangisinin hatalarını ayıklamak daha kolaydır?"
Programcı cevap vermedi.

3.4
Bir mudur usta programcıya gitti ve yeni bir uygulama ile ilgili ozellik listesini gosterdi. Sonra da sordu: "Eğer 5 programcıyı gorevlendirirsem sistemin tasarlanması ne kadar surer?"
"1 yıl," diye cevapladı usta hiç tereddut etmeden.
"Fakat bu iş çok acil! 10 programcı çalıştırsak?"
Ustanın kaşları çatıldı. "Bu durumda iki yıl surer" dedi.
"Peki ya 100 programcı çalıştırsak?"
Usta omuz silkti ve "O zaman tasarım asla tamamlanmaz" dedi.