Fedora 24'ten Fedora 25'e yükseltme Nasıl?


22 Kasım 2016 itibariyle Fedora 25 sunuldu. Bu makalemde mevcut kullanımda Fedora 24 kullanıcılarının Fedora 25'e yükseltme işlemini nasıl yapabileceklerini anlatmaya çalışacağım.

Yükseltme anlatımına geçmeden kısaca önce 25 sürümüne değinmek istiyorum.Beta sürümü 11 Ekim 2016'da duyurulan Fedora 25, Paul W. Frields tarafından duyuruldu. Fedora projesi, Red Hat sponsorluğundaki topluluk projesinin yeni sürümünün GNOME masaüstü ortamının 3.22 sürümüyle geldiğini ve dağıtımı bir USB belleğe indirip kopyalamayı daha kolay hale getirmek için yeni bir araç içerdiğini belirtti. GNOME masaüstü ortamının 3.22 sürümüyle gelen sistem; bir seçenek olarak Wayland'ı varsayılan ekran sunucusu biçiminde kullanma olanağı sağlıyor. Docker'ın 1.12 sürümüne güncellendiği sistem; hem Python 3.5'i hem de 2.7'yi kullanıma sunuyor ve Rust programlama dili desteği veriyor. Ayrıca, MP3 şifre çözmek için bir eklenti içeren sistem, Flatpak desteği de sunuyor. Fedora 25 hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için: Sürüm Duyurusunu inceleyebilirsiniz.Fedora 25 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.
Fedora 24'ten Fedora 25'e yükseltme Nasıl?

Yükseltme için temel olarak 2 yöntemimiz var. Birincil yöntem komut satırı üzerinden sağlanmış olmakla beraber Fedora 24 iş istasyonu kullanıyorsanız, Grafiksel arabirimden de yükseltme işlemini kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Fedora 24'ten Fedora 25 İş İstasyonuna GUI Kullanarak Yükseltme
Gnome Software - Yazılım Yükleme merkezinden Update sekmesinde yükseltme için Download tıklayarak yükseltme paketlerinin yüklenmesini sağlayabilirsiniz.
Yükleme tamamlandıktan sonra sistemi yeniden başlatmanız istenecek ve reboot sonrası yükseltme işlemini gerçekleştirip Fedora 25'e login olabileceksiniz.

Not: Sisteminiz Fedy Software Installer yada 3.Parti bazı programlar var ise bunlar hem komut satırından yükseltmede hemde gui kullanarak yükseltmede hata almanıza ve yükseltmenin gerçekleşmemesine neden olabilir. Bu nedenle fedy yada sorun yaratan paketin kurulumunu kaldırıp devam etmeniz gereklidir.

Fedora 24'ten Fedora 25 İş İstasyonuna Komut Satırından Yükseltme
Komut satırından yükseltme yöntemi Fedora geliştiricileri tarafından önerilen bir yöntem olmakla birlikte ilk yapmamız gereken sistemimizin yükseltme öncesi güncel olup olmadığını kontrol etmek ve eksik paketleri yüklemesini sağlamak ve her ihtimale karşın sistemin yedeğini almış olmak. (yedekleme için deja-dup uygulamasını kullabilirsiniz.) 

Öncelikle sisteme giriş yapıyoruz,  sistem versiyon bilgisini teyit ediyoruz ve dnf upgrade -–refresh komutu ile mevcut sistem için güncellemeleri indirip kuruyoruz:
$ sudo dnf upgrade --refresh

DNF Plugin Upgrade aracını kuralım: Yükseltme işlemini yapacağımız dnf-plugin-system-upgrade aracını/yazılımını kuruyoruz.
$ sudo dnf install dnf-plugin-system-upgrade

Kurulum işlemi bittikten sonra yükseltme için gerekli paketlerin indirme işlemini başlatıyoruz; işleme devam etmek için onay isteyen kısımlarda (Y) Enter tuşuna basıyoruz ve DNF ile yükseltme işlemine devam ediyoruz:
$ sudo dnf system-upgrade download --allowerasing --releasever=25
Bu komut ile yükseltmede kullanılacak paketler sistemimize indirilmeye başlanacak. Burada ve yükseltme "--allowerasing" parametresi olmadan da işlem yapılabilir lakin bunu yazmamdaki amaç paketler ile ilgili sorunlar var ise güncellemeler, kırık paket bağımlılıkları, ya da kullanılmayan paketler olmadan yapılacaktır. Böylelikle DNF programı yükselmemizi engeleyyebilecek bu paketlerin kaldırılmasını sağlayacak.

Tüm yükseltmelerin indirilmeside tamamlandıktan sonra artık sistemimiz yeniden başlatma için hazır. Sisteminizi yükseltme işlemiyle yeniden başlatmak için terminalde aşağıdaki komutu yazın: 
$ sudo dnf system-upgrade reboot

İşlem tamamlandığında sisteminiz yeniden başlatılacak…


Yararlanılan Kaynaklar:
DNF System Upgrade Wiki Sayfası
Fedora Magazine - Upgrading Fedora 24 to Fedora 25